עמוד הבית

צפיפות עצם

מהי הבדיקה לצפיפות העצם

צפיפות העצם היא מדד חשוב לחוזק העצם ולסיכון להתרחשות של שברים, כלומר למחלת אוסטיאופורוזיס. ככל שצפיפות העצם נמוכה יותר, הסיכון לשברים רב יותר.

אוסטיאופורוזיס, מחלת דלדול העצם שנקראת גם בריחת סידן, היא מחלה נטולת סימפטומים או כאבים שמתפתחת בהדרגה לאורך שנים, מבלי שחשים בה. למעשה, הסימפטום העיקרי של המחלה הוא הופעת שברים שמתרחשים כאשר צפיפות העצם היא נמוכה, עד שהעצמות אינן עומדות עוד בעומס. בשלבים מתקדמים של המחלה גם מכה קלה, עיטוש, תנועה לא זהירה או אפילו הרמת משא במשקל נמוך עלולים לגרום לשבר.

השברים עלולים להתהוות בכל עצם בגוף אולם הם שכיחים במיוחד בחוליות עמוד השדרה, בשורש כף היד ובצוואר הירך. על כן, אלה הם האברים בגוף שנבדקים בבדיקת צפיפות העצם.

מדוע צפיפות העצם משתנה במהלך החיים?

מבנה העצם הוא דמוי  "כוורת" – מעין קירות שבניהם חללי אוויר. באופן טבעי, העצמות בגוף נמצאות בתהליכי בנייה ופירוק (ספיגת עצם), תהליך שנקרא בשפה הרפואית שיחלוף. אלה שינויים יומיומיים שמתרחשים באמצעות תאים שנקראים "אוסטיאובלסטים", שמייצרים את קירות ה"כוורת" בעיקר מחלבון (קולגן) ומסידן. במקביל, סוג אחר של תאי עצם, הנקראים "אוסטיאוקלסטים", מפרקים את עודפי העצם וגורמים לספיגת (פירוק) עצם.

בגילאי ילדות ונעורים קצב הבנייה של העצמות עולה על קצב הפירוק, אולם לאחר גיל 30, לערך, המגמה משתנה: קצב הפירוק והספיגה הינו מהיר יותר מקצב הבנייה.

פירוש המילה אוסטיאופורוזיס הוא "עצמות נקבוביות". בעבר, קראו למחלה "בריחת סידן", אבל למעשה משמעות המחלה היא צפיפות העצם נמוכה, המתרחשת כתוצאה של עלייה בקצב פירוק העצם. הביטוי העיקרי של המחלה הוא שהעצמות נעשות חלשות ונוטות להישבר בקלות.

הירידה בצפיפות העצם מושפעת, בין השאר, מנטייה תורשתית, מהתזונה ובמיוחד מצריכת הסידן במזון, מעישון, שימוש בתרופות שונות ועוד. אולם חשוב לציין, כי הגורם המרכזי שמשפיע על קצב הירידה של צפיפות העצם בנשים הוא הפסקת המחזור החודשי.

מהי הבדיקה לצפיפות העצם?

צפיפות העצם היא מדד חשוב לחוזק העצם ולסיכון להתרחשות של שברים, כלומר למחלת אוסטיאופורוזיס. צפיפות העצם הינה כלי להעריך את הסיכון לשברים, אך אין מדובר בכלי בלעדי, שכן הסיכון להיארעות שברים נגזר גם מפרמטרים נוספים, ולכן לא בהכרח כאשר צפיפות העצם נמוכה יותר, הסיכון לשברים רב יותר. יש להסתכל על מכלול של פרמטרים, ולצורך כך, קיים מחשבון FRAX  שמאגד את אותם פרמטרים כמו גיל, מחלות רקע, סיפור משפחתי וכו  שלפיו ניתן  לאמוד את הסיכון באופן ודאי ומשקף יותר. 

אוסטיאופורוזיס, מחלת דלדול העצם שנקראת גם בריחת סידן, היא מחלה נטולת סימפטומים או כאבים שמתפתחת בהדרגה לאורך שנים, מבלי שחשים בה. למעשה, הסימפטום העיקרי של המחלה הוא הופעת שברים . עד שהעצמות אינן עומדות עוד בעומס. בשלבים מתקדמים של המחלה גם מכה קלה, עיטוש, תנועה לא זהירה או אפילו הרמת משא במשקל נמוך עלולים לגרום לשבר.

השברים עלולים להתהוות בכל עצם בגוף אולם הם שכיחים במיוחד בחוליות עמוד השדרה, בשורש כף היד ובצוואר הירך. על כן, אלה הם האברים בגוף שנבדקים בבדיקת צפיפות העצם.

משום שאוסטיאופורוזיס היא מחלה נטולת סימפטומים או כאבים והסימן העיקרי שלה הוא שברים, ההמלצה כיום לביצוע בדיקת צפיפות העצם לנשים מעל גיל 65 וגברים מעל גיל 70. הבדיקה נמצאת בסל הבריאות מגיל 60 לכלל האוכלוסייה. לנשים ולגברים שנמצאים בסיכון גבוה לאוסטיאופורוזיס ההמלצה היא לבצע את הבדיקה הראשונה כבר בגיל 50.

בדיקת צפיפות העצם (DXA) היא בדיקה לא פולשנית, שמבוססת על קרינת רנטגן ועל קרני X שיכולות לחדור את הרקמות הרכות ולהגיע לעצמות שהן רקמות צפופות ודחוסות. בבדיקה נמדדת כמות המינרלים שיש בעצמות. ככל שצפיפות העצם הנמדדת בבדיקה נמוכה יותר – הסיכון לאוסטיאופורוזיס הוא גדול יותר.

כיצד והיכן מבוצעת בדיקת צפיפות עצם?

בדיקת צפיפות עצם מתבצעת במכוני רנטגן ובמרכזים רפואיים. הבדיקה מתבצעת באמצעות שני מכשירים: במכשיר אחד בודקים את צפיפות העצם בעצמות פרק כף היד, ובמכשיר השני בודקים את עצמות הירכיים ואת צפיפות העצם של עמוד השדרה, בחוליותL1-L4 .

במהלך בדיקת צפיפות עצם בעמוד השדרה ובירכיים צריך לשכב על משטח מרופד, בתנוחה מסוימת שמוסברת על ידי טכנאי הרנטגן שמבצע את הבדיקה. במהלך הבדיקה טכנאי הרנטגן שמבצע אותה עשוי לבקש מהנבדק/ת לא לזוז או לעצור נשימה למספר שניות. סורק הרנטגן עובר מעל האבר הנבדק ותוצאות צפיפות העצם נקלטות במחשב. לצורך בדיקת צפיפות עצם בפרק כף היד, צריך להניח את כף היד או האמה על גבי מכשיר הסריקה.

הבדיקה איננה כואבת לכן אין צורך להשתמש בחומרי הרדמה או טשטוש במהלכה. הבדיקה אורכת כ-10-30 דקות ובסיומה ניתן לשוב לשגרה ואין צורך בהשגחה או בטיפול כלשהם.

מהם הסימפטומים של אוסטיאופורוזיס?

האם יש צורך בהכנות מיוחדות לבדיקת צפיפות העצם?

אין כל צורך בהכנות מיוחדות לקראת בדיקת צפיפות עצם.

כמו כן, מומלץ להמתין שבועיים לפחות בין בדיקות המבוצעות עם חומר ניגיד לבין בדיקת צפיפות העצם, כדי שחומרי הניגוד יתפנו מן הגוף, שכן הם עלולים להפריע ולשבש את תוצאות צפיפות העצם.

כיצד מפענחים את תוצאות בדיקת צפיפות עצם?

פענוח תוצאות בדיקת צפיפות עצם מתבצע במכון הבדיקה ותוצאות צפיפות העצם נשלחות תוך כמה ימים לרופא המטפל שהפנה לביצוע הבדיקה.

תוצאות בדיקת צפיפות עצם מבוטאות במדד הנקרא T- score

מדד T score:  זהו המדד לחוזק העצם, שמשווה את ערכי צפיפות העצם שנמדדו ביחס לערכי צפיפות עצם ממוצעים של נשים צעירות ובריאות. באמצעות מדד T אפשר להעריך את הסיכון לשברים בעצמות:

תוצאה גדולה מ-1: נחשבת תקינה.

תוצאה בין 2.5-1: מוגדרת כאוסטאופניה, כלומר צפיפות עצם נמוכה וטרום אוסטאופורוזיס.

תוצאה קטנה מ-2.5: מוגדרת כאוסטאופורוזיס.

חשוב לציין שבהערכת הסיכון לשברים מובאים בחשבון גם מאפייני מטופל נוספים שעשוים להשפיע על הסיכון לשברים, דוגמת משקל הגוף, עישון ועוד.

 

האם בדיקת צפיפות עצם נמצאת בסל הבריאות?

בדיקת צפיפות העצם נמצאת בסל הבריאות בתנאים הבאים:

 • לנשים ולגברים מעל גיל 60, או מגיל צעיר יותר לפי גורמי סיכון. 
 • היסטוריה של שבר אחרי טראומה לא חמורה.
 • היסטוריה משפחתית של שברים אוסטאופורוטיים.
 • מנופאוזה מוקדמת בנשים (לפני גיל 45).
 • אינדקס משקל הגוף (BMI) הנמוך מ-19.
 • תזונה עניה בסידן לאורך שנים.
 • תחלואה או תרופות הנקשרות לירידה בצפיפות העצם.
 • טיפול בגלוקוקורטיקואידים (סטרואידים) העולה על 3 חודשים.


האם צריך לעבור בדיקת צפיפות עצם חוזרת?

בדיקת צפיפות עצם חוזרת נמצאת בסל הבריאות בתנאים הבאים:

 • לנשים ולגברים שעברו בדיקה ראשונה ושאינם מקבלים טיפול – אחת לחמש שנים.
 • לנשים ולגברים שאובחנו ומקבלים טיפול למניעת השבר – אחת לשנתיים.
 • לגברים ולנשים שסובלים מאוסטאופורוזיס משנית, כתוצאה של שימוש בגלוקוקורטיקואידים (סטרואידים), בתדירות שתקבע על ידי הרופא המטפל.

האם חייבים לעבור בדיקת צפיפות עצם כדי לקבל אבחנה של אוסטיאופורוזיס?

בדרך כלל, אם התרחש שבר אוסטיאופורוטי אופייני, כמו  שבר בחוליה בעמוד השדרה או בצוואר הירך ובפרט אם מדובר בשבר שהתרחש לאחר חבלה קלה בלבד, ההשערה היא כי מדובר בשבר על רקע אוסטאופורוזיס ולכן אין צורך בבדיקת צפיפות עצם על מנת לאשש שאכן מדובר במחלה. יותר מכך, כ- 50% מהשברים האוסטאופורוטים מתרחשים בגבולות צפיפות עצם אוסטאופנית.

יחד עם זאת ייתכן והרופא יפנה אותך לבדיקה זו על מנת לקבוע נקודת ייחוס לפני תחילת הטיפול.