עמוד הבית

אוסטיאופורוזיס

אוסטאופורוזיס: המחלה שגורמת לדלדול העצם

בריחת סידן, כך נהוג היה לכנות את מחלת דלדול העצם בעבר. אוסטאופורוזיס מתרחשת בגלל אובדן של מסת העצם והחלשות של העצמות, עד כדי הופעת שברים שעלולים לגרום לנכות ואף לתמותה.

העצמות חיוניות לחוזקו וליציבותו של השלד ולהגנה על אברים פנימיים חיוניים. למשל, עצמות הגולגולת מגנות על המוח, הצלעות מגנות על הלב והראות, עמוד השדרה על חוט השדרה וכדומה. מערכת השרירים שאחראים על התנועה אף היא נתמכת על ידי העצמות. נוסף לזאת, לעצמות יש תפקידים חשובים נוספים, כגון יצור של תאי דם לבנים ואדומים. כמו כן, העצמות מהוות את מאגר המינרלים של הגוף, ובמיוחד של סידן, שחיוני לתהליכים רבים ומגוונים, נוסף על חשיבותו לבריאות העצם.

מה יכול לגרום לירידה בחוזקן של העצמות ?

כל העצמות בגוף נמצאות בתהליכי בנייה ופירוק (ספיגת עצם) יומיומיים. רקמת העצם היא רקמה חיה שמתחדשת בתדירות מסוימת. מבנה העצם הוא דמוי "כוורת" – מעין קירות שבניהם חללי אוויר. תהליכי בניית העצם מתרחשים באמצעות תאים שנקראים "אוסטאובלסטים". חלבון (קולגן) וסידן מהווים אבני בניין חשובים לעצמות שלנו. במקביל, סוג אחר של תאי עצם, הנקראים "אוסטאוקלסטים", מפרקים את עודפי העצם וגורמים לספיגת (פירוק) עצם.להרס העצם ובנייתה מחדש קוראים שיחלוף.

בגילאי ילדות ונעורים קצב הבנייה של העצמות עולה על קצב הפירוק, אולם לאחר גיל 30, לערך, המגמה משתנה: קצב הפירוק והספיגה הינו מהיר יותר מקצב הבנייה. במילים אחרות: אובדן עצם הדרגתי הוא חלק בלתי נפרד מתהליך ההזדקנות הטבעי. אמנם קצב איבוד העצם הוא איטייחסית, אחוזים בודדים בשנה, אולם ככל שהשנים חולפות, האובדן שהצטבר עלול להיות משמעותי ולגרום לשינויים במבנה העצם ולהגדיל את הסיכון להופעת שברים בעצמות.

פירוש המילה אוסטאופורוזיס הוא "עצמות נקבוביות", זהו למעשה הביטוי של הירידה בצפיפות העצם המתרחשת כתוצאה מעלייה בקצב פירוק העצם. משמעותה של מחלה זו היא שהעצמות הופכות דקות, חלשות ועלולות להישבר בקלות. כדי למנוע ככל הניתן התפתחות של אוסטאופורוזיס בגילאים מבוגרים, חשוב להקפיד על אורח חיים בריא מגיל צעיר: לדאוג לצריכת סידן וחלבון נאותה בהתאם למומלץ בכל גיל, לבצע פעילות גופנית, להימנע מעישון.

מה הקשר בין ויטמין D לאוסטאופורוזיס?

ויטמין D חיוני לעצמות שכן הוא מסייע ומגביר את ספיגת הסידן.  קיימת עדות לכך שחסר בויטמין D  הינו נפוץ בכל שכבות האוכלוסייה.

מעבר לחשיבותו של ויטמין D ביעול הספיגה של סידן, ויטמין D שומר ככל הנראה על חוזק השרירים שחשוב למניעת נפילות.

חוסר בויטמין D נפוץ במיוחד באוכלוסייה הבוגרת והקשישה, עקב ירידה בייצור האנדוגני בעור ובשל צריכה מועטה של ויטמין D במזון.

רמה נמוכה של ויטמין D עשויה להגביר את הסיכון לנפילות ולשברים.

מהם הסימפטומים של אוסטיאופורוזיס?

מהם גורמי הסיכון לאוסטאופורוזיס?

גורם סיכון המשמעותי ביותר לאוסטאופורוזיס זו ירידה הדרגתית ברמות של הורמון האסטרוגן שמתרחשת סביב הפסקת המחזור החודשי אצל נשים. הפסקת המחזור החודשי מתרחשת אצל מרבית הנשים לאחר גיל 50. הירידה בייצור הורמון האסטרוגן גורמת לעלייה בקצב פירוק העצם וירידה בצפיפות העצם כתוצאה מכך. לכן, נשים נמצאות בסיכון גבוה יותר לאוסטאופורוזיס יחסית לגברים.

עם זאת, גם גברים עלולים לסבול מאוסטאופורוזיס. בקרב המבוגרים מעל גיל 50, אישה 1 מתוך 3 וגבר 1 מתוך 5 נמצאים בסיכון לשבר אוסטאופורוטי.

למבנה הגוף ולנטייה הגנטית ישנה השפעה רבה על הסיכון לאוסטאופורוזיס: בעלי מבנה גוף קטן ורזה הינם בסיכון גבוה יותר מאשר אנשים גבוהים שמבנה גופם הוא מלא. כמו כן, נמצאים בסיכון גבוה גם מי שיש להם קרובי משפחה מדרגה ראשונה שחוו שבר אוסטאופורוטי.  

רמת הסיכון תלויה גם באורח החיים: עישון, צריכה מופרזת של אלכוהול וקפאין, הפרעות אכילה כגון אנורקסיה ובולימיה, מחלות כרוניות כגון דלקת פרקים שגרונית, מחלת מעי דלקתית ,פעילות יתר של בלוטת התריס, וכן שימוש בתרופות ממשפחת הסטרואידים מהווים גורמי סיכון נוספים להתפתחות האוסטאופורוזיס.

 מהם הסימפטומים של אוסטיאופורוזיס?

למרבה הצער, אוסטאופורוזיס היא מחלה נטולת סימפטומים או כאבים. על כן, זכתה לכינוי "מחלה שקטה". אוסטאופורוזיס מתפתחת בהדרגה בלי שחשים בה ומסת העצם עלולה לרדת משמעותית מבלי שמבחינים בכך. למעשה, הסימפטום העיקרי של המחלה הוא הופעת השבר.  

שברים עיקריים הקשורים לאוסטאופורוזיס הם שברים בעמוד השדרה, בצוואר הירך ובשורש כף היד. שברים בעמוד השדרה יכולים להתבטא בעקמת, באובדן גובה, בקושי והגבלה בתנועה ובכאבים מתמשכים. ההשלכות של שברים בצוואר הירך הן הקשות ביותר שכן שברים אלה מחייבים לרוב  ניתוח, אשפוז ושיקום ממושכים.


איך מאבחנים אוסטאופורוזיס?

אחד הכלים העיקריים לאבחון של אוסטאופורוזיס הוא בדיקת צפיפות העצם (DXA), בדיקה זו מבוססת על קרני רנטגן המכונות גם קרני X, שיכולות לחדור את הרקמות הרכות ולהגיע לעצמות שהן רקמות צפופות ודחוסות. בבדיקה נמדדת כמות המינרלים שיש בעצמות. ככל שהעצמות צפופות יותר ומסת העצם גדולה יותר, הקרינה נחלשת כשהיא עוברת דרך העצמות. צפיפות העצם נמדדת בדרך כלל בעמוד השדרה המותני ובירך, אך לעיתים נעשית גם באמה.

ההמלצה כיום לביצוע בדיקת צפיפות העצם היא לנשים מעל גיל 65 וגברים מעל גיל 70. הבדיקה נמצאת בסל הבריאות מגיל 60 לכלל האוכלוסייה. לנשים ולגברים שנמצאים בסיכון גבוה לאוסטאופורוזיס ההמלצה היא לבצע את הבדיקה הראשונה כבר בגיל 50.

בנוסף לביצוע של בדיקה זו, חשוב לעבור הערכה פרטנית על ידי הרופא.

 

האם אפשר להחלים מאוסטאופורוזיס?

אוסטאופורוזיס הינה מחלה כרונית אשר דורשת מעקב ו\או טיפול באופן כרוני. קיימים היום טיפולים תרופתיים שיכולים לעכב את המחלה, להאט את קצב אובדן מסת העצם ולהפחית את הסיכון לשברים. מרכיבים חשובים בטיפול באוסטאופורוזיס הם תזונה מתאימה ופעילות גופנית שבונה עצם. בנוסף, קיים כיום ארסנל של תרופות אשר מפחיתות את הסיכון לשברים באופן משמעותי.